JIN je IN…alebo ako naštartovať ozdravné procesy v tele

Keď som pre vás začala pripravovať tento blog, popri radosti z tvorenia sa mi do pozornosti votrela aj otázka, či nie je príliš naivné ponúkať v tejto rýchlej a dravej dobe ľuďom pomalú pokojnú formu pohybu, akou je jin joga.

Veď kto má dnes čas a trpezlivosť zostávať dve, tri či dokonca až pať minút v jednej pozícii? A pritom preciťovať svoje telo a emócie, ešte k tomu bez hodnotenia? Ako to už býva, odpoveď na seba nenechala dlho čakať.

Počasie bolo už pár dní pod psa, slniečko sa nie a nie ukázať. Po ôsmich hodinách za počítačom som mala večer unavené oči, myšlienky mi po celodennej aktivite rýchlo vírili v hlave a cítila som deficit energie.

Už zo zvyku som si rozložila jogamatku, pustila jemnú meditačnú hudbu a vlastne ma vôbec neprekvapilo, že po hodinke jin jogy a dychového cvičenia bolo moje telo zregenerované a myseľ pokojná. Telom mi príjemne prúdila známa čerstvá energia.

A presne v tom momente keď som precítila tú zmenu, mi bolo jasné, že má zmysel predstaviť jin jogu aj ľuďom, čo ju predtým nepoznali, prípadne mali pocit, že joga nie je nič pre nich.

Akupunktúra bez ihly

Pamätám sa, ako som si už po mojom prvom workshope jin jogy kládla otázku, ako je možné že hneď pri mojej prvej skúsenosti s týmto typom jogy som pocítila takú výraznú zmenu. Ako spomínam aj v mojom príbehu, necítila som sa v ten deň dobre, mala som za sebou ťažký týždeň v práci a akosi mi štrajkovalo trávenie.

Do poslednej chvíle som rozmýšľaľa, či je vôbec dobrý nápad ísť v takom stave cvičiť. Nakoniec zvíťazila zvedavosť – o jin joge som dovtedy ešte nič nepočula.

A keďže ma tá zmena naozaj ohromila, pretože som z workshopu odchádzala úplne fit, rozhodla som sa, že zistím, kde je ten pes zakopaný. Ako sa ukázalo, celé tajomstvo je ukryté v práci s meridiánmi. Preto je jin joga nazývaná aj akupunktúrou bez ihly. Vytváraním tlaku na konkrétne body pomáha zlepšovať stav orgánov v ľudskom tele, keďže sa v jednotlivých asánach zostáva dlhšie (zvyčajne tri až päť minút).

Ideálna kompenzácia k aktívnemu pohybu

Tri základné princípy jinového cvičenia sú

  • zaujatie pozície v primeranej intenzite
  • zastavenie pohybu
  • zotrvanie v pozícii.

Väčšina jin jogových pozícií sa cvičí v sede alebo v ľahu na zemi. Okrem klasickej podložky sa často používajú aj deky, bloky, bolstre či vankúše na podopretie tela, keďže naším cieľom nie je zapojenie svalov, ale práca so spojivovými tkanivami. Tá je ideálnou kompenzáciou k akémukoľvek aktívnemu pohybu.

Sama som roky venovala pozornosť iba aktívnemu dynamickému cvičeniu, ktoré bolo zamerané na aktivitu svalov. Pravidelne to bola power joga, prípadne som vybehla na bicykli do prírody. Aj väčšina dnešných prúdov jogy sú dynamické, aktívne cvičenia, ktoré pracujú so svalovými, t.j. „jangovými“ tkanivami – v tomto prípade však precvičujeme iba jednu časť svojho tela.

Jin joga nám dáva možnosť precvičiť aj tú druhú časť – hlbšie umiestnené „jinové“ tkanivá v podobe väzov, kĺbov alebo fasciálnych sietí. Tieto tkanivá nie sú príliš elastické a opakované pohyby im nerobia dobre. Sú skôr plastické a tým pádom k správnej stimulácii potrebujú rozumnú mieru ťahu v dlhej výdrži.

Potom, čo som jin jogu vyskúšala „na vlastnej koži“, ma neprekvapilo, keď som si prečítala, že jej hlavným cieľom je obnoviť prirodzenú životnú energiu. Ak existujú v tele bloky a energia nemôže voľne prúdiť, odzrkadľuje sa to negatívne na fyzickom i psychickom zdraví človeka.

Ak hľadáte spôsob, ako jednoducho a príjemne obnovovať harmóniu tela a duše, určite nevynechajte príležitosť vyskúšať jin jogu.

Jana Tardová
Som certifikovaná lektorka jogy a prostredníctvom pokojných cvikov jin jogy pomáham nájsť ľuďom cestu k pružnému zdravému telu, kľudnej mysli a schopnosti vychutnať si prítomný okamžik.Viac o mne>>