Dnes sme na našej obľúbenej čistinke uprostred lesa dostali s dcérkou nápad, že si vyskúšame stojky – máme teraz doma také stojkové obdobie 😊.
Stojka na hlave je mojou obľúbenou pozíciou, ktorá na telo pôsobí širokou škálou pozitívnych účinkov. Síce sa s ňou na hodinách jin jogy nestretnete, ale keď ju máte zvládnutú, pokojne ju môžete praktikovať aj doma.
Ako deti zvyčajne milujeme stojky všetkých druhov, mlynské kolá či saltá. S pribúdajúcim vekom nás ale už len tak nenapadne zrelaxovať v stojke napríklad večer po práci.
Tiež som mala rešpekt, keď som ju kedysi išla po mnohých rokoch znova skúsiť. Veľmi ma prekvapilo, že vlastne nejde o nič zložité a dá sa to hravo zvládnuť.
Kvôli bezpečnosti a správnemu prevedeniu však odporúčam naučiť sa ju pod vedením lektora či učiteľa.Stojke sa vyhnite, ak máte vysoký krvný tlak, menštruáciu, problémy s dutinami alebo krčnou chrbticou a tiež v tehotenstve.
No a teraz sa už poďme bližšie pozrieť na zúbok tým pozitívnym účinkom, ktoré vám prinesie pravidelné “stojkovanie”:
Zo svojej skúsenosti môžem povedať, že keď sa na svet na chvíľu pozerám hore nohami, začnem upriamovať svoju pozornosť viac dovnútra.
Stojka pôsobí ukľudňujúco, uvoľňuje stres a podporuje lepšie vnímanie tela.
Výborné je, že v stojke posilňujeme nielen svoje ruky a ramená, ale predovšetkým stred tela. Pevný stred tela je skvelý základ pre akékoľvek cvičenie a v joge vďaka nemu nemáme problémy s udržiavaním rovnováhy.
Ostatné benefity, ktoré sa uvádzajú v literatúre, nie je síce možné pozorovať v danej chvíli, majú však podporujúci účinok na naše zdravie z dlhodobého hľadiska.
Ide naprílad o zvyšovanie prietoku krvi do mozgu, čo má pozitívny vplyv na koncentráciu a sústredenie.
Zvýšený prítok krvi do hlavy a jej pokožky tiež zvyšuje prísun živín, čo má pozitívny vplyv na oči, kvalitu vlasov a dokonca by sme časom mali spozorovať efekt “rozžiarenej” pokožky tváre.
Ešte dôležitejšie je, že stojkou stimulujeme svoj lymfatický systém, čím podporujeme detoxikáciu organizmu.
Stojka tiež revitalizuje nervový systém, zlepšuje funkcie hypofýzy a kontrolu endokrinného systému.
Mňa osobne veľmi potešilo, že praktizovaním stojky pozitívne vplývame aj na svoje trávenie.
Obrátená poloha tela uľaví aj srdcu a zlepší cirkuláciu krvi.
Ak patríte k ľuďom, čo majú problémy s opuchmi nôh, určite uvítate fakt že sa vaše nohy v obrátenej pozícii uvoľnia a zbavia prebytočných tekutín.
Takže ak ste si našli ten svoj dôvod a chceli by ste sa stojku naučiť, tak neváhajte a neodkladajte to – každý deň je skvelou príležitosťou na to, vyskúšať niečo nové.